4. díl: Využití neurověd v životě

S pozitivní zkušeností nejdál dojdeš,

hlavní podstatu pak hnedle najdeš.


Tato říkanka vznikla na motivy minulého dílu. My už totiž umíme na svět a naše situace nahlížet z různých rovin pohledu. Už umíme najít pozitivní aspekty každé situace, a tak se nyní můžeme zaměřit na podstatu věci. Odjakživa jsem byla typ člověka, který rozebíral. Všechno jsem si potřebovala rozdrobit na malé kousíčky, vidět všechny možné pohledy zepředu a zezadu, porozumět proč se různé věci dějí nebo nedějí, postupně pochopit zákonitosti, dle kterých lidé/věci v mém okolí fungují. Pak si vše poskládat dohromady jako puzzle, které je naplněno vědomím. Neříkám, že jsem s tímto vnímáním světa měla život vždy jednoduchý. Postupně jsem se naučila, a neustále se učím, tyto své myšlenkové toky korigovat tak, abych tím neobtěžovala své okolí a já z toho získala maximum.

Není třeba umět rozluštit šifru mistra Leonarda, abychom uměli na věci nahlížet pozitivně a pochopili podstatu, kterou bychom poté uměli jednoduše vyjádřit. Rozhodně však schopnost rozebírat věci pomáhá.

Pojďme se dnes zaměřit na techniku z minulého příspěvku. Pokud nejste rozebírací typ člověka, je vhodná právě pro vás. I já toto cvičení s oblibou jednou za čas dělám. Pomůže prozřít a udělat si reálný náhled na potřebné situace. Pomáhá jít k podstatě. Je možné ji využít v těžkých chvílích, ale i v každodenních situacích.

Dnes je potřeba jít více do hloubky.

Meditací nebo nádechy a výdechy si vyčistěte mysl a koncentrujte se. V opravdovosti si odpovězte na to, co mi daná situace/stav/člověk přináší a co mi bere. Jak jsem psala minule, nejvhodnější je zapsat si klady a zápory na papír, který je rozdělen na dvě poloviny. Dopřejte si čas a zapisujte každou maličkost, která vás napadne. Najednou se na situaci díváte z výše, podobně jako je možné se dívat na město z 20. patra vysoké budovy. Vše je tak maličké a zdánlivě nicotné. Vystoupnou k vám důležité oblasti jako například celkem vysoký dům vzdálený pár desítek metrů (např. důležitá osoba v dané situaci), který vytváří stín na floru v parku (např. nepříjemné pracovní prostředí, vztahy v rodině rodina atd.), nebo ten krásný silný strom opodál (např. podporující partner, milá přítelkyně, atd.) a možná si všimnete maličké paní s kočárkem na přechodu, jak se na ní řítí ve velké rychlosti automobil…(např. hrozící rizika, dlouho odkládaný problém, atp.) Rozumíte, co tím chci říct?

Opakování je matka moudrosti, a proto pravidelným použitím této techniky můžete mozek naučit automatickému nastavení na pozitivní aspekty všech situací.

Základem je uvědomění: svět je v rovnováze a v harmonii: na jedné straně prší, na jiné svítí sluníčko, jeden den je smutný, druhý je veselý… To jsou přirozené zákonitosti, ke kterým na Zemi i v našich životech dochází. I ve vaší situaci, ať je to jakkoliv nepříjemné a nepředpokládatelné, musí být pozitivní aspekty, které možná neuvidíte hned. Věřte, že jednou se i vám odkryjí. Jakmile si pravdivě odpovíte, co vám daná situace bere a přináší a OPRAVDOVĚ je přijmete do svého života, prozřete. Budete umět jednoduše sdělit podstatu. Najednou čtete mezi řádky a pochopíte. Vše vám bude dávat smysl a ten budete umět jednoduše vyjádřit. A když ne slovy, tak vnitřně pocítíte to své PROČ. Protože mnoho slov je v tomto případě zbytečných a na škodu. Podobné případy uvědomění můžete slyšet například od bývalých pacientů, kteří si prošli velmi nepříjemnou nemocí a v současné době jí děkují.

Děkují své nemoci například za to, že jim dala poznat opravdové hodnoty, za které stojí za to žít.

Andrea Hnízdová
Andrea Hnízdová je představitelkou systemické psychoterapie a Brain-based koučinku. Ví, jak je náročné vyjít ze začarovaného kruhu nespokojenosti a začít proměňovat svůj život k vlastní spokojenosti. Ihned se do Brain-based koučinku zamilovala, protože konečně objevila způsob, jak pomoci lidem rychle a natrvalo změnit jejich životy. Pomocí psychoterapie chtěla lidem pomáhat od dětství, a tak si plní sny. Nyní už může říct, že je expertem na svůj život!
Komentáře