1. díl – Využití neurověd v životě

Nové činnosti dělejme jako první po ránu,

z rychlosti a kvality nás pak čeká více elánu!

 

Neurověda je velmi rychle rozvíjejícím se oborem, který získává stále větší pozornost. Rozhodně to bude atraktivitou jejich hlavního předmětu, kterým je mozek. Myslím si, že všichni podvědomě prahneme po tom, abychom poznali, jak naše mozky fungují. Neurovědy jsou také zajímavé tím, že přináší odpovědi na ožehavá témata a přichází s pomůckami, jak se v těchto tématech lépe vyznat.

Je to už nějaký čas, co jsem se díky neurovědě dozvěděla, jak zvýšit svou efektivitu v rámci svého časového rozvrhu. Myslím, že je obecně známé a logicky odůvodnitelné, že po ránu máme nejvíce energie. Využíváte tuto informaci? Je super, že všichni víme, že po ránu jsme plní sil, ale pokud to jen víme, bude nám to k ničemu.:-)

O čem tady vlastně mluvím? Do naší mysli už doputovala tato informace a teď je potřeba ji využít. Nejen o ní vědět nebo snad mluvit. Je potřeba udělat ten další krok, kterým je konání. Čeká vás ten den náročný úkol? Udělejte ho jako první. Musíte vytvořit nový text, na kterém jste ještě nedělali? Udělejte ho jako první. Dnešní den je pro vás celkem nenáročný, musíte jen odpovědět na emaily, udělat pár telefonátů a zapsat nějaká data? Rozhodně začněte s vytvářením odpovědí na emaily.

Je neurovědami dokázáno, že vytváření něčeho nového, speciálního, co mozek ještě nikdy nedělal, je spotřebovávána obrovská energie. Jakmile se chystáte na něco, co děláte celkem pravidelně nebo už jste to někdy dělali, odložte to na později. Váš mozek si s tím lépe poradí, protože v minulosti už podobnou situaci řešil.

Je zcela přirozené, že se vám do nové činnosti nechce. Také je normální, že vaše vnitřní touha vás bude lákat k tomu, dělat co znáte a u čeho se tolik nenamáháte. Věřte však, že činnost, která je pro vás neznámá, zabere méně času, když ji vytvoříte ráno, než když se ji budete snažit vymyslet odpoledne. To už jste totiž vydali tolik energie na méně potřebné věci, že na „novinky“ nezbývá. Možná práci zvládnete, rozhodně však ne tak rychle a kvalitně jako po ránu.

Dalším důležitým aspektem při vytváření nových věcí je plná koncentrace. Vytvořte si pokud možno nerušenou část dne, ztište mobil, vypněte outlook, e-mail, sociální sítě. Tohle všechno počká. Pokud je pro vás důležité dnes vytvořit něco nového, věřte, že odpověd na email či telefonát pár hodin počká. Důležité je stanovit si priority. A svému šéfovi také můžete sdělit, že se chystáte vytvářet danou (pro něj důležitou) činnost, na kterou budete potřebovat klid.

Mně tato informace rozšířila obzory, a jakmile to jde, nejnáročnější práci dělám vždy ráno. Odpoledne mi to pak většinou trvá delší dobu. A protože můj mozek si představí tuto nepříjemnou táhlou dobu, často se mi stává, že ani nezačnu a práci prostě odložím. A kam ji odložím? Na další den ráno.:-)

Andrea Šatopletová (Hnízdová)
Andrea Šatopletová (Hnízdová) je představitelkou systemické psychoterapie a Brain-based koučinku. Ví, jak je náročné vyjít ze začarovaného kruhu nespokojenosti a začít proměňovat svůj život k vlastní spokojenosti. Ihned se do Brain-based koučinku zamilovala, protože konečně objevila způsob, jak pomoci lidem rychle a natrvalo změnit jejich životy. Pomocí psychoterapie chtěla lidem pomáhat od dětství, a tak si plní sny. Nyní už může říct, že je expertem na svůj život!
Komentáře